Jag fick konstiga utslag på halsen, bakom örat och bak i hårfästet. Visade sig vara bältros men för sent att behandla så det var bara att stå ut och vänta på att det skulle gå över. Ömmade i bakhuvet en lång tid framåt.

Citrus är otroligt gosig men tycker inte om att bli buren och har heller inte varit någon knäkatt men börjar hoppa upp i mitt knä lite då och då.


Har länge velat gå på en julkonsert och i år blir det av. Jag, Ulrika och mamma ser Magnus Carlsson i missionskyrkan.

En del pyssel inför julen. Jag gör ett pepparkakshus och egen sill på blåbär och gin. Den vackra kulan i glas köpte jag på julmarknaden i York.



Julafton
Vi skulle fira hos oss och alla skulle komma, även mamma som jag inte firat jul med sen jag var riktigt liten. Samma dag Linn o Jordan ska flyga ringer hon och har ett positivt covidtest. Stor besvikelse och så snopet, återigen en jul på skilda håll. Tappar sugen men försöker göra så gott jag kan för oss andra som samlas och firar jul tillsammans.











Blandade vyer tagna mestadels på väg till/från jobbet och ett par från Islandsbron.








I mellandagarna bjuder mamma på middag, gott med något annat än julmat. Pusslet fick mamma av oss i julklapp.



Nyår firar vi hemma själva.
Gratinerad hummer och skaldjur, pepparkakscheesecake och ostbricka.




