Piffat lite på pojktoan.
Varit långledig denna helg men det går så fort.
I fredags tog jag bussen till Gränbystaden och Rusta för att leta vidare efter en röd badrumsmatta. Den jag sett på nätet fanns inte men hittade en annan som fick duga. Köpte lite annat smått också men kom av mig lite efter att ha träffat på en gammal kollega, dessutom var vädret inte det bästa så jag åkte hem igen. Perfekt att kunna hoppa på bussen ganska nära här och utan att behöva byta.
Lite engelska färger på toan.
Äldste sonen kom förbi på em, fick några glödlampor och lite mat med sig hem. Vi köpte lite småplock på Torgkassen att ha till kvällen.
På lördagen dumpade vi lite grejer på återvinningsstationen, både skräp och användbara prylar. Besökte ett par loppisställen och tog vägen om Rusta för att köpa en matta jag sett och en fäll till.
Tog sen en promenad till Kosmos retro där jag swishpaxat en cool brödburk i retrostil som passade perfekt i vårt kök. Passade på att kika runt lite, första besöket för oss.
Brödburk i plåt och med perstorpsskiva.
På kvällningen gick vi till Trattoria Alessandro för en trerätters. Inte bokat bord men vi går dit rätt ofta och brukar inte ha några problem att få ett bord. Utmärkt mat och service som oftast. Jag gillar att man kan byta tillbehör och anpassa utan tjafs.
Smaskiga lammracks med rotfrukter.
Efter allt vi ätit och framförallt druckit bjöds vi dessutom på limoncello.
Jisses säger jag bara…
I morse vaknade jag till redan vid fyra och låg vaken länge innan jag kunde somna om…lite smått bakis hela dagen och det händer typ aldrig.
Idag har det mest varit lugnt, en sväng till Willys bara och nu blir det snart mat.